لوله های زهکشی پی وی سی دارای قابلیت انعطاف پذیری در دو جهت می باشند و دارای مزیتهای گوناگونی نسبت به سایر لوله می باشد.

طرح پایین نشان دهنده مزیت انعطاف پذیری لوله در جهت طولی لوله می باشد. در مواقع وجود تنش در زمین ، حرکت زمین و در صورت تماس ناکافی بدنه لوله به علت ناهموار بودن کف ترانشه ، بدنه لوله با نیروهای وارده در جهات مختلف سازگار می باشد در حالیکه سایر لوله ها تاب توان در مقابل نیروهای مکرر و در جهات مختلف را ندارد.

انعطاف پذیری سطح مقطع لوله های پی وی سی زهکش با تغییر شکل، استرس بار وارده را به خاک اطراف لوله انتقال می دهد (بار زنده و یا آنی).

خاصیت (Relaxation) مواد پلیمری اعمال شده در تولید لوله های زهکشی پی وی سی تضمین می کند که تنش حاصل از تغییر شکل طولانی مدت تقریبا به طور کامل معکوس می شود. تغییر شکل کوتاه مدت به هر حال برگشت پذیر می باشد و طبق استانداردهای حال حاضر تغییر شکل حاصل از استرس وارده تا ۵ الی۱۰% قطر اولیه لوله قابل قبول می باشد.
در مقابل، سایر لوله ها تمامی نیروهای وارده را توسط خود لوله جذب کرده تا جایی که نهایتا لوله دارای ترک یا شکسته می شود.

مزیت مهم مقاومت لوله های پی وی سی در مقابل مواد شیمیایی کاملا شناخته شده می باشد در حالیکه در سایر لوله ها جریانهای مایعات درون خود لوله به همراه مواد شیمیایی موجود در آن خود به طور عمده تهدیدی برای لوله به لحاظ اثرات خورندگی و تجزیه پذیری می باشند.

علاوه بر مزایای عمومی لوله های پلاستیکی برای زیرساخت های مدرن ، لوله های پی وی سی مشبک زهکش به دلیل وزن / سهولت جا به جایی / سازگار با محیط زیست و قابلیت استفاده کاملا متمایز می باشند.

لوله زهکش از نوع پی وی سی سخت نسبت به سایر لوله های پلیمری مشبک دارای ثبات از نظر تغییرات طول و عرض سوراخ ها می باشد و به همین دلیل مانع انسداد سوراخها می باشد . و باز به همین دلیل لوله های مشبک P.V.C در دنیا به عنوان پرمصرف ترین لوله پلیمری در بخش زهکش می باشد.

پی وی سی – دارای بیشترین تحقیق و آزمایش در دنیا

کلیه محصولات شرکت آب و خاک شهراب گستر از جنس پی وی سی می باشد که شامل لوله های زهکشی مشبک زیر زمینی و انواع اتصالات مربوطه می باشد.

پلی ونیل کلراید (PVC) مواد مصنوعی مدرن و یک عضو مهم از خانواده گسترده پلیمرها و تشکیل شده از دو منابع طبیعی نمک (۵۷ درصد) و نفت (۴۳ درصد) می باشد. پی وی سی جزء اولین پلاستیکهایی می باشد که به صورت تجاری توسعه یافته است و در حال حاظر به صورت گسترده و در مصارف گوناگون در زندگی مدرن امروزی مورد استفاده قرار می گیرد.

پی وی سی با تمامی استانداردهای بین المللی ایمنی و بهداشت برای محصولات و کاربریهای مختلف سازگار می باشد که برای بیش از نیم قرن مورد استفاده قرار گرفته و بیشترین تحقیقات و آزمایشات بر روی آن انجام پذیرفته است.

لوله های ساخته شده به لحاظ ساختار بسیار سبک تر از بتن ، آهن و یا فولاد می باشد که باعث نیاز به سوخت کمتر و تولید آلاینده کمتری در حمل و نقل می شود.

لوله های زهکشی ساخته شده از پی وی سی دارای پایداری بالا می باشند و به این دلیل نیاز به جایگزینی متوالی ندارند.

مقاوم , سبک و مقرون به صرفه:

لوله زهکشی ساخته شده از مواد پی وی سی مقاوم در برابر فرسایش ، سبک، و دارای مقاومت مکانیکی بسیار خوبی در مقایسه با سایر لوله ها می باشد که همگی مزایای فنی کلیدی این نوع محصول در صنعت آبیاری و زهکشی می باشد.

فرآیند اکستروژن به علاوه این واقعیت که لوله های زهکشی پی وی سی سبک می باشند امکان تولید لوله های زهکشی در متراژ بالا به صورت یک تکه را فراهم می کند که این خود باعث کاهش نقاط اتصال و هزینه مونتاژ می شود.