لوله های یو پی وی سی زهکش مشبک شرکت آب و خاک شهراب گستر در سایزهای (۲۰۰-۱۶۰-۱۲۵-۱۰۰) میلی متر و بر اساس استاندارد DIN1187 و استاندارد ملی ایران به شماره ۷۶۶۹ تولید می گردد. توجه : در صورت نیاز مشتری شرکت آب و خاک شهراب گستر قابلیت تولید انواع لوله های زهکشی به صورت (نیمه مشبک)‌ را نیز دارا می باشد.

لوله یو پی وی سی زهکشی مشبک

انواع لوله های زهکشی و اتصالات

لوله های زهکش انواع مختلفی دارند، این تنوع میتواند بر پایه ابعاد و قطر دهانه لوله ها و اتصالات باشد، و یا بر اساس نوع ساختار کلی آن ها دسته بندی شده باشند.

لوله های زهکش به طور کلی شامل انواع الیاف دار، خرطومی، ساده تکجداره، کاروگیت پلی اتیلن، لترال الیاف دار و… می شوند.همچنین از نظر سایز و قطر دهانه نیز می توان این لوله ها را دسته بندی نمود.

هنگام خرید هر یک از انواع لوله های زهکش ، باید به ابعاد و قطر دهانه لوله ها و اتصالات آن نیز توجه شود.

لوله زهکشی

لوله زهکش به طور کلی به لوله هایی از جنس پلی اتیلن یا همان PVC است که بر روی آن شیار ها و سوراخ های ریزی وجود دارد.
وجود این سوراخ به دلیل کاربرد این لوله های زهکشی است، چراکه از این نوع لوله ها جهت جمع آوری آب اضافی باغات، زمین های کشاورزی و زمین های فوتبال و… استفاده می شود.
از آنجایی که متریال به کار رفته در تولید لوله های زهکش پلیمری و مقاوم در برابر اسید ها، گرما و اشعه خورشید می باشد، بنابراین گزینه مناسبی به جای استفاده از انواع فلزی و یا سیمانی این لوله ها می باشد.

مهمترین موارد کاربرد لوله های زهکش

در اراضی کشاورزی به منظور خارج ساختن آب اضافه حاصل از آبیاری یا بارندگی : در نتیجه استفاده از یک سیستم زهکش زیرزمینی ، توازن خوبی بین آب و اکسیژن خاک ایجاد می گردد. این امر باعث بهبود رشد گیاه و در نتیجه افزایش تولید محصول می شود.در اراضی که به دلایل مختلف خاک آنها شور یا قلیایی گردیده است: در اراضی پس از انجام آبشویی نیاز به خارج کردن آب حاوی املاح مضر برای خاک و گیاه می باشد که با لوله های زهکش مشبک انجام میشود. اطراف ساختمانها ، پل ها ، جاده ها و … : آب زیاد در یک زمان کوتاه می تواند حالت بسیار خطرناکی را در اطراف یک ساختمان و یا پل به وجود آورد که میتوان از لوله های مخصوص زهکش استاندارد آب اضافی را به طور موثر جمع آوری نمود . همچنین در جاده ها مهمترین عامل تخریب سطح جاده وجود آب اضافه حاصل از بارندگی یا آب زیر سطحی می باشد که عمدتا در زمستان باعث یخ زدگی سطح جاده می شود که این یخ زدن جدا از به وجود آوردن حوادث مختلف ، عامل مهمی در تخریب سطح جاده میباشد.
در زمین های ورزشی یا تفریحی
در این گونه زمین ها برای خارج کردن سریع آب باران یا آب آبیاری ، لوله زهکش بهترین روش می باشد.درنهایت با زهکش سریع از آسیب به این زمین ها جلوگیری شده و امکان استفاده بیشتر و بهتر از آنها فراهم می گردد

لوله یو پی وی سی زهکشی مشبک با پوشش الیاف مصنوعی pp450

لوله خرطومی زهکشی مشبک با پوشش مصنوعی

پوشش مصنوعی برای لوله های خرطومی مشبک مخصوص زهکشی در سال ۱۹۶۰ و از شمال کشور آلمان آغاز و تا به امروز به طور موثر در زهکش زیرزمینی مورد استفاده قرار گرفته است . در طول سالیان متمادی این گونه از لوله ها کاملا آزمایش شده و توانسته نقش بسیار پر رنگی را در زهکشی زیرزمینی ایفا کند.با تکنولوژی خاص و استفاده از ترکیب فیبرهای مختلف مصنوعی و همچنین ضخامت مناسب پوشش میتوان لوله های زهکشی مشبک را برای هرنوع خاک آماده و منطبق نمود. پوشش تولیدی آب و خاک شهراب گستر کاملا مطابق با استاندارد KOMO بوده و دارای عمر زیاد و همچنین بازدهی بسیار بالایی می باشد.

موارد ایمنی

یکی از نکات بسیار مهم و اساسی در نصب و استفاده از لوله های زهکشی ، بکارگیری این لوله ها در شرایط پایدار است.منظور از شرایط پایدار استفاده از پوشش گیاهی نسبی در اطراف این لوله ها و یا نصب لوله ها در نقاطی است که پس از ورود آب در نواحی اطراف آن، چربی و یا سایر مایعات موجود در آب مانند مشتقات نفتی به همراه آب توسط لوله ها جمع آوری نگردند.

مزایای پوشش مصنوعی PP

پوشش مخصوص زهکشی پیچیده شده بر روی لوله توسط این تکنولوژی طبق تحقیقات انجام شده در اروپا و آمریکا بهترین و کارآمدترین روش می باشد که میتوان انواع مختلفی از پوشش ها که دارای نفوذپذیریهای مختلف نیز میباشند برای هر نوع شراط خاکی طراحی و تولید نمود. این گونه از پوشش ها دارای نفوذپذیری بسیار بالاتری نسبت به هرگونه پوشش بوده و میزان چمع آوری آب اضافه را بالا می برد.لوله های تولید شده تسط این نوع از پوشش ها سریعا قابل کارگزاری بوده و هیچگونه نیازی به بستر سازی ترانشه نمی باشد از این رو نیاز به شن و ماسه دانه بندی شده نداشته و هزینه های پروژه به نحو چشمگیری کاهش می بابد. همچنین این گونه از پوشش ها در برابر نفوذ ریشه گیاهان مقاوم می باشد که در نتیچه سوراخ های لوله زهکشی مسدود نمی شوند و یا بازدهی کاهش نمیابد.

لوله کاروگیت دوجداره UPVC مشبک

لوله کاروگیت دوجداره PVCU شیار خورده مخصوص زهکش

لوله کاروگیت دوجداره PVC-U با شیار مخصوص زهکشی نسل جدید لوله های دوجداره می باشد که بر اساس آخرین متدهای روز دنیا تولید می شود. این نوع از لوله ها در مقایسه با سایر لوله های پلیمری دارای مقاومت بار خارجی بسیار بالا که باعث گردیده مقاومت بار خارجی واقعی به مراتب بیشتری را نسبت به اسمی آن داشته باشد , طول عمر بهره برداری بالا, مقاوم در برابر مواد شیمیایی و املاح موجود در زه آب , جریان راحت زه آب به دلیل مسطح بودن داخل لوله و پایین آوردن هزینه تعمیر و نگهداری برخی از مزایای این نوع از لوله دوجداره PVC-U کاروگیت مخصوص زهکش می باشد.

عمده ترین کاربرد لوله دوجداره کاروگیت PVCU مخصوص زهکشی

۱- افزایش پایداری زمین , فونداسیون انواع سازه ها و راه سازی
۲- پایین آوردن سطح آب در جاهایی که نیاز می باشد
۳- کاهش فشار آب زیرزمینی
۴- مقاوم سازی خاک و بستر در راه سازی و ساختمانها
۵- جمع آوری آب اضافی از باند فرودگاه, باغ ها, زمین های کشاورزی